اکسی پیلوت

او دی اس (ODS) یا همان اکسی پیلوت، شمعک یا پیلوت تک شعله ای است که وظیفه آن علاوه بر روشن نمودن مشعل اصلی بخاری، خاموش کردن بخاری در زمان کاهش اکسیژن، در محیط اتاق می باشد. او دی اس از سه قسمت مجزا تشکیل می شود:

  • پیلوت تک شعله برنجی، که اکسیژن را از سوراخ هوا روی پیلوت، و گاز را از نازل اکسی پیلوت دریافت کرده و مخلوط این دو، سر پیلوت شعله را تشکیل می دهد.
  • کاشی جرقه زن، که وظیفه ایجاد جرقه و روشن نمودن پیلوت را بر عهده دارد.
  • ترموکوپل، که هنگام تماس با شعله پیلوت، انرژی حرارتی را به انرژی الکتریکی تبدیل کرده، و آن را به شیر مغناطیسی موجود در شیر گاز بخاری، انتقال داده تا شیر مغناطیسی را در حالت باز نگه دارد و در نهایت جریان گاز را به بخاری وصل کند.

مجموعه این ها در کنار هم روی بخاری، باعث افزایش ایمنی بخاری می گردد تا در زمان لزوم با قطع کردن جریان گاز، بخاری را خاموش، و از بروز حوادث جلوگیری کند. این فرآیند در او دی اس ستاک به خوبی قابل مشاهده است.

عملکرد مشعل روی تمام بخاری های گازسوز ازجمله دودکش دار و بدون دودکش یکسان بوده و به این صورت است که با روشن شدن بخاری در فضای بسته، هوای اتاق که حاوی 21 درصد اکسیژن می باشد توسط مشعل بخاری مصرف شده و در صورت عدم تهویه مناسب، میزان اکسیژن در هوای اتاق کاهش می یابد.

اکسی پیلوت نسبت به کاهش اکسیژن حساس می باشد به طوری که در اثر کم شدن آن تا حدود 18 درصد عملکرد خاصی ندارد اما با کمتر شدن اکسیژن از این میزان، مشعل بخاری بدلیل عدم دریافت اکسیژن کافی، شروع به تولید CO کرده و این میزان به صورت صعودی افزایش می یابد. در این حالت شعله او دی اس، بدلیل عدم اکسیژن کافی ناپایدار شده و از ترموکوپل جدا می شود و با حذف شعله، ترموکوپل سرد شده و تولید انرژی مغناطیسی متوقف می گردد در این هنگام فشار فنر موجود در شیر مغناطیسی، سبب بسته شدن دریچه ورودی گاز به بخاری شده و بخاری را خاموش می کند.

در این جا انواع مختلف این محصول را مشاهده می کنید که برای مشاوره و انتخاب بهترین محصول، متناسب با نیاز شما و همچنین استعلام قیمت اکسی پیلوت می توانید با شماره ی 03145644366 داخلی 219 تماس بگیرید.