روبند

روبند قالب، یکی از لوازم پرکاربرد در دستگاه های فرز CNC، دستگاه های تزریغ و دایکست و قالب های پرس، جهت بستن و محکم نگه داشتن قطعات بر روی دستگاه، در ارتفاع های مختلف می باشد.

روبند فولادی ستاک، با عملیات حرارتی شده مطابق با استاندارد های بین المللی و کیفیت بالا تولید می شوند که نسبت به نمونه های مشابه چدنی در بازار، استحکام به مراتب بالاتری دارند و شکننده نمی باشند. در اینجا انواع مختلف روبند را مشاهده می کنید.

روبند با قابلیت تغییر ارتفاع یا به اصطلاح روبند پنجه ای، می تواند در هر حالتی روی قالب بسته شود و قطعه را محکم کند. و همان طور که از نامش پیداست، به طور پیوسته می توان ارتفاع آن را تغییر داد. بنابراین این نوع روبند فولادی قابلیت مانور بالایی موقع تنظیم و استفاده به شما می دهد. روبند پنجه ای از پرمصرف ترین روبند ها در بازار می باشد.

روبند تخت، یکی دیگر از انواع روبند ها می باشد و تفاوتی که با روبند قالب قبلی دارد این است که باید با سطح قالب تراز باشد ولی از نظر تغییر ارتفاع هیچ محدودیتی ندارد. این محصول نیز فولادی می باشد.

روبند سر استوانه ای از جنس فولاد می باشد و برای بستن قطعاتی که روی دیواره های آن سوراخ یا شیار وجود دارد، استفاده می شود. به طوری که روبند قالب سر استوانه ای داخل سوراخ یا شیار قرار می گیرد و قطعه بر روی دستگاه محکم می شود.

برای نگه داشتن و تراز کردن روبند تخت و سر استوانه ای می توان از نگهدارنده ی روبند فنری استفاده کرد. این محصول هیچ محدودیتی از نظر تغییر ارتفاع ایجاد نمی کند. همچنین برای تنظیم ارتفاع روبند نیز از پیچ تنظیم ارتفاع استفاده می شود. که به طور پیوسته و با باز و بسته کردن پیچ، ارتفاع قابل تنظیم می باشد.