ترموکوپل

ترموکوپل چیست؟

ترموکوپل یک مولد برق است که برق بسیار کمی تولید می کند. و انواع آن بسته به نوع نیاز مصرف کننده، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. ترموکوپل های ستاک با بالاترین کیفیت ممکن تولید می شود و در انواع اجاق گاز، آبگرمکن و بخاری به کار می رود.

ترموکوپل چگونه کار می کند؟

عملکرد ترموکوپل به این صورت است که برق با اختلاف پتانسیلی که از دو فلز غیر هم جنس بدست می آید، تولید می شود. به بیانی ساده تر هنگامی که دو فلز غیر هم جنس، از یک طرف به یک دیگر متصل شوند و حرارت داده شوند از آن طرف دیگر، برق تولید می شود.

انواع ترموکوپل

ترموکوپل ستاک هر کدام مشخصه خاص خودش را دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

ترموکوپل اجاق گاز

ترموکوپل اجاق گاز باید دارای زمان وصل مناسبی باشد یعنی وقتی کاشی جرقه زن شروع به جرقه زن کرد و شعله روشن شد، سریع به دمای مورد نیاز برسد و در کمترین زمان ممکن شعله را پایدار نگه دارد. همچنین ترموکوپل اجاق گاز باید زمان قطع مناسب داشته باشد. یعنی اگر به هر دلیلی شعله خاموش شد، سر کلاهک سریع سرد شود و به وسلیه ی بوبین جلوی ورود گاز گرفته شود.

ترموکوپل آبگرمکن

ترموکوپل آبگرمکن با توجه به این که در دراز مدت با شعله درگیر هستند، باید ساختار سر ترموکوپل به شکلی باشد که بعد از مدتی هر چند طولانی، که با شعله به صورت مستقیم درگیر باشد، شکل اولیه خود را از دست ندهد.

ترموکوپل بخاری

ترموکوپل بخاری همانند ترموکوپل آبگرمکن، مدت زمان زیادی با شعله درگیر است. و باید ساختار سر ترموکوپل بخاری به گونه ای باشد که در زمان های طولانی، در اثر حرارت شکل خود را از دست ندهد.

در فهرست تصویری زیر، انواع ترموکوپل ها را مشاهده می کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش با شماره ی 09134055244 تماس بگیرید.